جدول تبدیل مش به میکرون و اینچ و میلیمتر طبق استاندارد دانه بندی

نحوه تبدیل مش به میلیمتر

بارها در بحث های علمی یا تجاری و صنعتی کلمه مش شنیده می شود . اما مش دقیقا چه معنایی داشته و در صنعت چه کاربردی دارد ؟ کلمه مش برای بیان اندازه توری به کار می رود. در واقع استاندارد اندازه گذاری توری بر مبنای مش می باشد.

توری استیل ۳۰۴ و توری استیل ۳۱۶ را چگونه اندازه گیری کنیم ؟

در این مقاله می خواهیم نحوه تبدیل این استاندارد را به اندازه های متریک رایج در صنعت را توضیح داده و نحوه اندازه گیری و استاندارد توری را تشریح نماییم.

در واقع برای اولین بار در سایت های فارسی زبان برآن شدیم تا نحوه خوانش اطلاعات استاندارد از جداول تبدیل مش به میلیمتر را به کاربران محترم آموزش دهیم.

بارها در بحث های علمی یا تجاری و صنعتی کلمه مش شنیده می شود . اما مش دقیقا چه معنایی داشته و در صنعت چه کاربردی دارد ؟ کلمه مش برای بیان اندازه توری به کار می رود. در واقع استاندارد اندازه گذاری توری بر مبنای مش می باشد. در این مقاله می خواهیم نحوه تبدیل این استاندارد را به اندازه های متریک رایج در صنعت را توضیح داده و نحوه اندازه گیری و استاندارد توری را تشریح نماییم.
به طور کلی مش به تعداد سوراخی که در یک اینچ مربع وجود دارد ، اطلاق می شود و همچنین در صنعت الک سازی به اندازه ذرات دانه مورد نظر برای گذر از الک یا سرند مش گفته می شود . در واقع در سیستم دانه بندی بر طبق استاندارد ASTM (آمریکا) و BS (انگلستان) مش استانداري است كه براي توضيح و شرح اندازه و دانه بندي پودرها  به کار می رود.
واحد اندازه گیری استاندارد برای طول و ابعاد متر است که بخشی از سیستم متریک (si) می باشد . در این سیستم برای اندازه گیری های کوچک از واحد میلیمتر و میکرومتر ( میکرون ) استفاده می شود .
برای تبدیل میکرون و مش و همچنین به دست آوردن مساحت سوارخ ها)  open area (  و قطر وایرها (WIRE DIAMETER) می توان از جدول زیر استفاده نمود .

جدول تبدیل مش به ملیمتر

مساحت سوراخ (درصد)    قطر مفتول (میلیمتر)   ابعاد سوراخ (میکرون)      سایز مش
۷۱ ۲ ۱۰۷۰ ۲
۶۶ ۱.۶۰ ۶۸۷۰ ۳
۷۱ ۱ ۵۳۵۰ ۴
۶۴ ۱ ۴۰۰۸ ۵
۴۴ ۰/۷۱ ۱۴۰۱ ۱۲
۵۲ ۰/۵۰ ۱۳۱۰ ۱۴
۴۷ ۰/۴۰ ۸۷۰ ۲۰
۴۳ ۰/۳۱۵ ۵۹۰ ۲۸
۳۹ ۰/۱۶

۲۶۰

۶۰
۳۱ ۰/۱۶ ۱۷۸ ۸۰
۳۱ ۰/۱۱۲ ۱۴۲ ۱۰۰
۴۷ ۰/۰۴ ۸۷ ۲۰۰
۳۳ ۰/۰۴ ۵۴ ۲۷۰
۲۸ ۰/۰۴ ۴۵ ۳۰۰
۳۴ ۰/۰۳۰ ۴۳ ۳۵۰
۲۸

۰/۰۳۰

۳۴ ۴۰۰
۲۶ ۰/۰۲۵ ۲۶ ۵۰۰